مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پایان نامه

دریافت مقاله ، پروژه و پایان نامه

میزان تاثیر میدانهای مغناطیسی و امواج موبایل بر بخشهای مختلف بدن

تاثیر تابش میدانهای الکترومغناطیسی و امواج موبایل و سایتهای BTS بر سلامتی انسان موضوعی است که پاسخ قطعی به آن داده نشده است. خبرگزاری مهر به بررسی تاثیر این امواج بر یادگیری و حافظه، سیستم ایمنی و طول عمر انسان، چشم، گوش و عملکرد مغز پرداخته است.

به گزارش مهر، بدن انسان به بسیاری از محرکها به عنوان بخشی از زندگی پاسخ می دهد و اگر این تغییرات خارج از محدوده مکانیزم جبران بدن باشد اثر بیولوژیکی آن می تواند منجر به خطر سلامتی (روانی، جسمانی و اجتماعی) شود.

مهمترین نتایج تحقیقات علمی نشان می دهد میزان تشعشعات میدانهای فرکانس رادیویی تاثیری بر آغاز و یا رشد تومورهای سرطانی ندارد و مطالعات تجربی برروی سلولها و حیوانات نیز نشان می دهد که استفاده از موبایل تاثیر مخربی بر قلب، خون و سیستم ایمنی بدن نداشته است.

گفته می شود محدوده مربوط به امواج ناشی از تلفن همراه و سایتهای BTS در فرکانس های 3 کیلوهرتز تا 3000 گیگاهرتز در زمره امواج فرکانس رادیویی قرار می گیرند که این امواج غیریونیزه کننده است و اثر تخریبی روی بافتهای زنده نداشته و فقط منجر به افزایش دمای ناحیه ای از بدن می شوند که در معرض تابش قرار گرفته است.

تحقیقات علمی نشان می دهد که انرژی جذب شده در بدن ناشی از تابش سایتهای موبایل با دور شدن شخص تا فاصله 100 متری افزایش و سپس شروع به کاهش می کند و از طرف دیگر با افزایش فاصله انسان از سایت به دلیل افزایش توان گوشی برای جلوگیری از کاهش کیفیت گیرندگی، توان ناشی از گوشی باید افزایش یابد.
اثرات مستقیم و غیرمستقیم تشعشعات رادیویی بر بدن انسان

اثرات شناخته شده تشعشعات رادیویی بر بدن انسان شامل سه اثر مستقیم و غیر مستقیم بر انسان و اثرات بر روی اشیاء موجود در محیط است که می توان به اثرات حرارتی، غیر حرارتی و شوک و سوختگی به عنوان اثر مستقیم تشعشات رادیویی اشاره کرد.

طبق تحقیقات به عمل آمده اثرات حرارتی اصلی ترین اثر ملموس فرکانس های بالاتر از 100 کیلوهرتز روی بدن انسان است که ناشی از انتقال انرژی الکترومغناطیسی به بدن است. به عبارتی اثر حرارتی ناشی از گرم شدن بدن انسان در اثر جذب انرژی امواج رادیویی خواهد بود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

بررسی حملات DOS

بسیاری از سایت‌های بزرگ نیز در حال حاضر قادر به مقابله با حملات DOS نیستند زیرا این حملات به نوع متفاوتی سازماندهی می‌شوند و در بیشتر اوقات با ایجاد ترافیكی بالا لشكری از Packet های TCP را به سمت سرویس‌های خدمات دهنده سرازیر می‌كنند. به عنوان مثال در هنگام به وجود آمدن و شناسایی ویروس Blaster پس از آلوده شدن صدها هزار كامپیوتر در سراسر دنیا بوسیله این كرم كامپیوتری كه از یك ضعف در سیستم عامل‌های ویندوز مایكروسافت استفاده می‌كرد، خبری با این عنوان كه این ویروس در روز 20 اگوست شروع به فرستادن پاكت‌هایی به سمت سایت windowsupdate.com می‌نماید در رسانه‌های امنیتی انتشار یافت كه در پی آن مسئولین امنیتی مایكروسافت چاره‌ای جز از كار انداختن سایت Windowsupdate.com و حذف آن از DNSهای جهانی ندیدند. با اینكه آنها تا آخرین لحظات از عنوان كردن روش خود یعنی از كار انداختن سایت مورد نظر خودداری می‌نمودند، اما قابل پیش‌بینی بود كه به هیچ وجه سرویس‌های خدمات دهنده مایكروسافت نیز قادر به مقابله با این حجم ترافیك بالا نخواهند بود و دیر یا زود از سرویس دهی باز می‌مانند.

چگونگی عملكرد ویروس Blaster برای ایجاد یك حمله DOS

1- در طی یك هفته ویروس Blaster انتشار یافت و حدود 50000 هزار ماشین را در سراسر دنیا آلوده ساخت.

2- پس از رسیدن به روزی كه كرم Blaster برای آن تاریخ برنامه‌ریزی شده بود، قرار بر این بود كه ماشین‌های آلوده از سراسر دنیا شروع به ارسال پاكت‌هایی به پورت 80 سایت www.windowsupdate.com كنند كه یكی از سایت‌های مایكروسافت می‌باشد در نتیجه با مشغول شدن سرویس دهندگان سایت برای رسیدگی به درخواست‌های ماشین‌های آلوده امكان جوابگویی به درخواست‌های مشتریان واقعی نبود و همین باعث به وجود آمدن یك حمله DOS می‌شد.

امروزه نسل جدیدی از حملات DOS به وجود آمده‌اند كه DDOS نام گرفته‌اند. این حملات نوع گسترش یافته حملات DOS هستند كه از اواخر سال 1999 مورد استفاده قرار گرفته‌اند . در سال 2000 حملات DDOS توسط نفوذگران برای از كار انداختن و حمله به سایت‌های بزرگی مانند, e-Bay CNN , Amazon مورد استفاده قرار گرفته است.

بررسی حملات D.D.O.S

در چند ماه گذشته در گیرودار دادگاه جنجالی شركت SCO سایت این شركت توسط طرفداران سیستم عامل‌های لینوكس و كدباز مورد حمله DDOS قرار گرفت و برای چند روز از كار افتاد، این حمله یكی از بی‌سابقه‌ترین و سخت‌ترین حملات DDOS در چند سال اخیر محسوب می‌شود.

نمودار زیر میزان Hit های وارد شده به سایت Sco را در ثانیه نشان می دهد .

منظور از Hit درخواست هایی می باشند كه از سرویس دهنده تقاضا می شوند.

ddos_1.jpg
همانطور كه در شكل مشاهده می‌كنید این حملات از تاریخ چهارشنبه 10 دسامبر و در ساعت 3:20 شروع شده كه تعداد پاكت‌های ارسالی 34000 پاكت در ثانیه بوده است. در روز پنجشنبه 11 دسامبر و در ساعت 2:50 صبح حمله كنندگان دست به حمله دیگری زدند این بار با هزاران ماشین از سراسر دنیا سرویس Ftp و WEB شركت Sco را با آدرس های www.Sco.com و Ftp.Sco.com مورد حمله SYN Flood قرار دادند.

تعداد درخواست‌ها برای حمله در این روز به حداكثر خود یعنی 50000 درخواست در ثانیه رسید و بالاخره در ساعت 10:45 روز پنجشنبه شركت Sco مجبور به حذف ماشین سرویس دهنده وب خود شد تا با این كار از ورود درخواست‌های حمله كنندگان برای اتصال به این ماشین جلوگیری كند.

این روزها نسل جدیدی از ویروس ها كه پس از Blaster به وجود می آیند از تكنیك DOS برای حمله به اهداف خود استفاده می‌كنند . این كرم های اینترنتی پس از آلوده كردن تعداد زیادی ماشین در سراسر دنیا در تاریخی خاص شروع به ارسال پكت به سوی اهداف از قبل تعیین شده می‌كنند و حمله ای را به صورت DOS به وجود می آورند مانند انواع ویروس MY. doom . این حملات به علت گستردگی ارسال درخواست‌ها ترافیك زیادی را بر روی اینترنت ایجاد می‌كنند و شركت‌ های مورد حمله قرار گرفته كار زیادی در جهت مقابله با آن نمی‌توانند انجام دهند.

در مورد دیگر می توان به ویروسCycle اشاره كرد كه یك ویروس ایرانی بود و در اهداف خود را به همین وسیله مورد حمله قرار می داد.

با بررسی این حملات می‌توان نتیجه گرفت با این كه در روش DDOS از تكنیك‌های ساده و قدیمی استفاده می‌شود اما می‌توان با ترتیب دادن حملات گسترش یافته شركت‌های بزرگی مانند Microsoft و Sco را نیز دچار مشكل كرد تا جایی كه تنها چاره‌ای كه برای مسئولین امنیتی این شركتها باقی می ماند قطع ارتباط ماشین‌هایی است كه مورد حمله قرار گرفته‌اند.

در ادامه به بررسی روشن‌تری از حملات DOS و آشنایی با چگونگی عملكرد پروتكل TCP می‌پردازیم. سپس انواع حملات DOS را طبقه‌بندی كرده و تشریح می‌كنیم و ابزاری كه نفوذگران از آن برای ایجاد این حملات استفاده می‌كنند را معرفی خواهیم كرد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

اطلاعاتى در مورد وب سرویس ها

استقلال اطلاعات یا جدا بودن محتوا از ظاهر یک مشخصه براى XML به تساب مى آید. متنهاى XML فقط یک دیتا را توصیف مى کنند و برنامه اى که XML براى آن قابل درک است بدون توجه به زبان و سیستم عامل قادر است به اطلاعات درون فایل XML هر گونه شکلى که مایل است بدهد.

متنهاى XML تاوى دیتا هستند بدون شکل خاص، بنابراین برنامه اى که از آن مى خواهد استفاده کند باید بداند که چگونه مى خواهد آن اطلاعات را نمایش دهد. بنابراین شیوه نمایش یک فایل XML در یک PC با PDA و تلفن همراه مى تواند متفاوت باشد. وقتى یک برنامه با متن XML مواجه مى شود باید مطمئن باشد که آن متن حاوى دیتاى مورد نظر خود است.

این اطمینان توسط برنامه هایى با نام XML Parser تاصل مى شود. تجزیه کننده ها دستورات متن XML را بررسى مى کنند. همچنین آنها به برنامه کمک مى کنند تا متن هاى XML را تفسیر کند.

به صورت اختیارى هر متن XML مى تواند به متن دیگرى اشاره کند که حاوى ساختار فایل XML اصلى باشد. به آن متن XML دوم DTD یا Do*****ent Type Definition گفته مى شود. وقتى فایل XML به DTD اشاره مى کند برنامه تجزیه کننده فایل اصلى را با DTD بررسى مى کند که آیا به همان ساختارى که در DTD توصیف شده شکل گرفته است یا خیر.

اگر یک تجزیه کننده XML بتواند یک متن را به درستى پردازش کند متن XML نیز به شکل صحیحى فرمت شده است. وقتى که اکثر نرم افزارها امکانات وبى خود را افزایش دادند این طور به نظر مى رسد که XML به عنوان یک تکنولوژى جهانى براى فرستادن اطلاعات بین برنامه ها انتخاب شود. تمامى برنامه هایى که از XML استفاده مى کنند قادر خواهند بود که XML همدیگر را بفهمند.ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

VoIP چیست و چگونه کار می کند؟

آشنائی با VoIP

ارتباطات يكی از نيازهای حياتی بشريت است و انسان همواره به دنبال ابداع فن آورهائی بوده است كه بتواند با استفاده از آنان با ساير همنوعان خود ارتباط برقرار نمايد . در گذشته ای نه چندان دور كه انسان استفاده از اينترنت را تجربه نكرده بود ، ارتباطات محاوره ای صرفا" از طريق تلفن و به كمك خطوط PSTN ( برگرفته از Public Switched Telephone Network ) ، انجام می گرديد . در سيستم فوق ، سيگنال های صوتی آنالوگ با استفاده از كابل های مسی حمل و مبادله داده خصوصا" در مسافت های طولانی گرانقيمت و ارتباطات دوسويه ويديوئی رويائی بيش نبود ( در آن زمان صرفا" از تلويزيون استفاده می گرديد كه به عنوان يك رسانه دوسويه محسوب نمی گردد ).در ساليان اخير ما شاهد اتفاقات جالبی بوده ايم كه هر يك به سهم خود تاثيری غيرقابل انكار در حيات بشريت داشته اند . ابداع كامپيوترهای شخصی ، فن آوری های جديد ارتباطی نظير تلفن های سلولی و نهايتا" اينترنت نمونه هائی در اين زمينه می باشند كه باعث شده است انسان بتواند با استفاده از سرويس های جديدی نظير نامه الكترونيكی ، چت و مواردی‌ ديگر با ساير افراد ارتباط برقرار نمايد .

در حال حاضر می توانيم نظاره گر يك انقلاب واقعی در عرصه ارتباطات باشيم . هر شخص با استفاده از كامپيوتر و اينترنت می تواند با ساير افراد مورد علاقه خود ارتباط برقرار نموده ، داده ئی را مبادله و يا از طريق امكانات نرم افزاری موجود با يكديگر گفتگو نمايند . ما نمی دانيم دقيقا" در آينده چه اتفاقی خواهد افتاد ولی اين را می دانيم كه كامپيوتر دارای نقشی محوری و اساسی در اين رابطه خواهد بود . اينترنت با سرعت بالا در همه جا استفاده خواهد شد و مردم با يكديگر به صورت صوتی و تصويری ارتباط برقرار خواهند نمود .به هرحال ، رشد بی سابقه اينترنت در ساليان اخير اين نويد را می دهد كه بتوان از زيرساخت موجود به عنوان يك گزينه مطلوب به منظور ارتباطات استفاده نمود .
VoIP چيست ؟

VoIP ( برگرفته از Voice over internet protocol ) که با نام IP تلفنی نیز از آن یاد می شود ، امکان استفاده از اینترنت برای مکالمات تلفنی را فراهم می نماید . در مقابل استفاده از خطوط تلفن سنتی ، VoIP از فن آوری دیجیتال استفاده می نمايد و نیازمند یک اتصال broadband نظیر DSL است . هم اینک شرکت های متعددی سرویس فوق را در اختیار علاقه مندان قرار می دهند .

متداولترین کاربرد VoIP برای موارد شخصی و استفاده در منازل ، سرویس های تلفنی مبتنی بر اینترنت است که با محوريت یک سوئیچ تلفن انجام می شود . با استفاده از فن آوری فوق ، استفاده كنندگان می توانند همچنان دارای يك شماره تلفن باشند . در چنين مواردی ممكن است از يك آداپتور نيز استفاده گردد. آداپتور فوق اين امكان را دراختيار استفاده كننده قرارخواهد داد تا بتوانند از يك تلفن معمولی نيز استفاده نمايند .

در زمان استفاده از سرويس فوق ، مخاطب شما متوجه اين موضوع نخواهد شد كه شما از فن آوری VoIP استفاده می نمائيد و قادر به تشخيص دقيق تفاوت سرويس فوق نسبت به يك تلفن سنتی نمی باشد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

معرفی زیرساخت یک شبکه


استفاده از شبکه های بدون کابل در سالیان اخیر متداول و بسیاری از شرکت ها و موسسات به منظور برپاسازی شبکه و اتصال به اینترنت از گزینه فوق استفاده می نمایند . شبکه های بدون کابل علیرغم ارائه تسهیلات لازم به منظور دستیابی و استفاده از منابع موجود بر روی شبکه ، دارای چالش های امنیـتی مختص به خود می باشند که می تواند تهدیدات امنیتی جدیدی را بدنبال داشته باشد . تمامی موسسات و سازمان هائی که از این نوع شبکه های کامپیوتری استفاده می نمایند ، می بایست اقدامات لازم در جهت پیشگیری از حملات و حفاظت از منابع موجود در شبکه را انجام دهند .

 


 

●نحوه عملکرد یک شبکه بدون کابل

با استفاده از شبکه های بدون کابل که به آنان WiFi نیز گفته می شود ، می توان بدون استفاده از کابل به یک شبکه خصوصی ( شبکه های اینترانت ) و یا عمومی ( اینترنت ) متصل گردید . کاربران شبکه های بدون کابل در صورت استقرار در محدوده شبکه ، قادر به دستیابی و استفاده از منابع موجود بر روی شبکه خواهند بود.

شبکه های بدون کابل در مقابل استفاده از کابل از امواج رادیوئی به منظور اتصال کامپیوتر ها به شبکه ( نظیر اینترنت ) استفاده می نمایند . یک فرستنده که Access point و یا Gateway نامیده می شود ، با استفاده از کابل به یک اتصال اینترنت متصل می گردد . بدین ترتیب یک نقطه حیاتی به منظور ارسال اطلاعات به کمک امواج رادیوئی ایجاد می گردد . در این رابطه و به منظور شناسائی اطلاعات ارسالی از یک SSID ( اقتباس شده از Service Set IDentifier ) استفاده می گردد که به کمک آن کامپیوترهای موجود در یک شبکه بدون کابل قادر به یافتن یکدیگر می باشند. SSID ، نظیر یک "رمزعبور" است که امکان تقسیم یک شبکه WLAN به چندین شبکه متفاوت دیگر را که هر یک دارای یک شناسه منحصر بفرد می باشند، فراهم می نماید . شناسه های فوق، می بایست برای هر access point تعریف گردند. یک کامپیوتر سرویس گیرنده به منظور دستیابی به هر شبکه ، می بایست بگونه ای پیکربندی گردد که دارای شناسه SSID مربوط به آن شبکه خاص باشد . در صورت مطابقت شناسه کامپیوتر سرویس گیرنده با شناسه شبکه ، امکان دستیابی به شبکه برای سرویس گیرنده فراهم می گردد .

کامپیوترهائی که دارای یک کارت بدون کابل بوده و مجوز لازم برای دستیابی به فرکانس شبکه بدون کابل به آنان اعطاء شده است ، می توانند از منابع موجود بر روی شبکه استفاده نمایند . برخی کامپیوترها ممکن است به صورت اتوماتیک شبکه های بدون کابل موجود در یک ناحیه را شناسائی نمایند . در برخی دیگر از کامپیوترها می بایست اطلاعاتی نظیر SSID به صورت دستی تنظیم و پیکربندی لازم انجام شود .


 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

Zope چیــــــست

مقدمه

در اين مقاله به معرفی Zope، قابليتها و مفاهيم اساسی آن پرداخته شده است. براي استفاده از اين مقاله، شما بايد مفاهيم پايه اي HTML و URL ها و همچنين نحوه استفاده از مرورگرها را بدانيد. بمنظور استفاده از Zope و نوشتن برنامه های تحت وب با آن لازم نيست که يک برنامه نويس ماهر باشيد اما مقداري پيش زمينه برنامه نويسي، بخصوص برنامه نويسي شي گرا، مفيد خواهد بود.

اين مقاله شامل آموزش کار با رابط مديريتی Zope و برنامه نويسی با آن نمی باشد. هدف آن مقايسه Zope با محصولات مشابه و بيان بر تری های آن نسبت به برنامه های رقيب است.

1- معرفيZope

Zope يک  Framework است که به Developer ها، با مهارتهاي متفاوت،امکان ساخت برنامة تحت وب  مي دهد. در اين بخش اهداف Zope همراه با جزئيات ،  همچنين وجه تمايز آن با برنامه هاي مشابه مورد بررسي قرار خواهد گرفت .

1-1- برنامه تحت وب چيست ؟

·                              يکي از موارد مهم در مورد وب سايتها اين است که بازديدکنندگان مطالب به روز شده ببينند . محتواي وب سايت نسبت به زمان بايد بطور پيوسته تغيير کند . براي مثال، اگر يک وب سايت تجاري، که به کاربران در خريد و فروش اتومبيلهاي دسته دوم کمک مي کند، در نظر بگيريم، احتياجي که در اين وب سايت بايد برآورده شود اين است که تبليغاتي مخصوص اتومبيلهايي که هنوز فروش نرفته اند بطور مداوم در سايت وجود داشته باشد. همچنين تبليغات جديدي که فروشندگان جايگزين مي کنند حد اکثر بعد از يک يا دو روز در سايت قرار گيرند . اگر هيچکدام از اين موارد برآورده نشوند ، مسلماً اين  وب سايت موفق نخواهد بود .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

توانمندي هاي گريد محاسباتي

هنگامي كه يك گريد محاسباتي سازماندهي مي شود، بايد يك سري از نيازمندي هاي كاربران را برطرف كند. براي اينكه نيازهاي موجو د به طور بهتري با توانمند ي هاي يك گريد منطبق گردد، بايد دلايل استفاده از محاسبات گريدي را در نظر داشته باشيم. در اين بخش به بررسي توانمندي هاي مهم محاسبات گريدي مي پردازيم.

 2-3-1. بهره برداري از منابع بدون استفاده

 ساده‌ترين راه استفاده از محاسبات گريدي اين است كه يك برنامه ي كاربردي موجود در يك ماشين را بر روي ماشين ديگري اجرا كنيم . ماشيني كه برنامه ي كاربردي در حالت عادي بر روي آن در حال اجرا مي تواند بر روي يك ماشين بدون استفاده كه در جاي ديگري در گريد موجود است، اجرا شود.

 حداقل دو پيش نياز براي اين مسأله وجود دارد : اول اينكه برنامه ي كاربردي بايد بتواند بدون ايجاد كردن سربار غيرضروري، در يك ماشين غير از ماشيني كه در آن قرار دارد، اجرا شود . ثانياً، ماشين مقصد بايد سخت افزار و نرم افزار و منابع مورد نياز برنامه را دارا باشد.

 براي مثال يك برنامه ي دسته اي كه زمان قابل ملاحظه اي را صرف پردازش يك مجموعه از داده هاي ورودي مي كند تا يك سري خروجي را توليد كند، ممكن است ايده آل ترين و ساده ترين كاربرد براي يك گريد محاسباتي باشد . اگر تعداد ورودي ها و خروجي ها زياد باشد، طراحي و تفكر بيشتري براي استفاده ي بهينه از گريد براي اين كار مورد نياز است . معمولاً اجراي يك برنامه ي پردازش كلمه بر روي يك ماشين ديگر درگريد بي معني است؛ زيرا باعث بوجود آمدن تأخيرها و خطاهاي بالقوه ي زيادي مي شود


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

زبان برنامه‌نویسی (JSB(Java Server Page

زبان JSP

 Java  Server  Page یا JSP نوعی فن آوری مبتنی بر زبان JAVA می باشد و امکاکان تولید وب سایتهای پویا (فعال) فراهم می سازد. JSP توسط شرکت SUN Microsystems برای برنامه نویسی سمت سرور تولید شده . فیلهای JSP همان فایلهای html می باشند همراه قطعات ویژه شامل کدهای Java که قابلیت پویای صفحات را ایجاد می کند.در ابتدا صفحات وب به صورت ایستا نمایش داده می شدند. معمولأ این اولین تجربه مردم در تولید صفحات وب بود ت سایتهای شخصی و اطلاعات قروش شرکتها را ثبت کنند . بعد از مدتی Perl و C زبانهایی بودند که بر روی سرور برای ایجاد ماهیت پویا قرار داده می شدند .بعد از مدت کوتاهی اکثر زبانها از جمله Delphi , C++ , VB و Java این قابلیت را داشتند که برنامه هایی را با استفاده از خاصیت پویایی و استفاده از داده های متنی و پایگاه داده تولید کنند.

 

این برنامه ها به نام برنامه های CGI سمت سرور شناخته شدند.ASP توسط شرکت ماکروسافت تولید شد تا به برنامه نویسان html این امکان را بدهد که براحتی مندرجات پویا را که توسط سرور رایگان مایکروسافت
(IIS پشتیبانی می شد مورد استفاده قرار دهند.JSP همتای ASP است که در این بخش ارائه خواهد شد.

کدهای JSP بر روی وب سرور در JSP Servlet Engine اجرا می شوند. JSP Servlet Engine به صورت پویا html تولید می کند و html را به مرو گر سرویسگیرنده می فرستد.صفحات JSP سندهای متنی هستند که شامل دو نوع متن می شوند.متن Static که می توان آنرا در هر نوع فرمت مبتنی بر متن (مثل XML،WML،SVG،HTML)بیان کرد و نوع دوم JSP Element ها ، که محتوای دینامیک را می سازند.پسوندی که در برای فایل های JSP به کار می رود jsp. است. هر صفحه می تواند ترکیبی از یک Top File باشد که این Top File شامل فایل های دیگری نیز می شود که خود این فایل ها می توانند یا یک صفحه کامل JSP باشند و یا اینکه بخشی از یک صفحه JSP باشند.JSP Element ها در صفحات JSP از طریق دو Syntax متفاوت بیان می شوند.یکی Standard و دیگری XML ، لذا هر فایل داده شده می تواند فقط از یک Syntax(برای بیان JSP Element ها) استفاده کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

واحد پردازش گرافیکی (به انگلیسی: Graphics processing unit) یا به اختصار GPU

واحد پردازش گرافیکی (به انگلیسی: Graphics processing unit) یا به اختصار GPU ابزاری اختصاصی برای رندر کردن گرافیکی (به طور طبیعی به نظر رسیدن تصویر) در کامپیوترهای شخصی، ایستگاه‌های کاری، و یا در کنسولهای بازی است. این واحد گاهی اوقات واحد پردازندهٔ بصری یا VPU نیز نامیده می‌شود. ویژگی‌های واحدهای پردازش مرکزی جدید برای پردازش و ارائه دادن کارهای دیداری (گرافیکی)، آن‌ها را بسیار کارآمدتر از واحد‌های پردازندهٔ مرکزی یا CPU در پردازش الگوریتم‌های پیجید کرده است.

یک GPU معمولاً بر روی کارتهای گرافیکی قرارمی گیرد، اگرچه کارتهای گرافیکی غیر حرفه‌ای مستقیما بر روی بُرد مادر (OnBorad) قرار می‌گیرند.

GPU ابزاری است شامل تعدادی عملگر‌ ابتدایی گرافیکی، که باعث می‌شود نسبت به CPU در خلق تصاویر بر صفحه نمایشگر بسیار سریعتر عمل کنند.

رایج ترین عملگر‌ها برای گرافیک دو بعدی کامپیوترها شامل عملگر BitBLT است که معمولاً در سخت افزار‌های مخصوص یک "Biltter" نامیده می‌شود. این عملگر‌ها برای کشیدن مستطیل، مثلث، دایره و قوس بکار می‌روند. پردازنده‌های گرافیکی جدید، پردازش گرافیک سه بعدی را نیز در رایانه‌ها انجام می‌دهند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

فارسی نویسی در ادیتور های دریم ویور و فرانت پیج

قویترین ویرایشگر های HTML و انتخاب بهترین ویرایشگر: 
اولین و معروف ترین ویرایشگر HTML نرم افزار FrontPage مایکروسافت می باشد که این ادیتور فقط برای طراحان آماتور مناسب است. زیرا محیطی ساده و شبیه برنامه ورد مایکروسافت دارد که کار را برای ساختن یک صفحه وب آسان میکند.
اما طراحان حرفه ای ، با این برنامه رابطه خوبی ندارند . علت این امر اینه که مدیریت جدول هایی که در یک صفحه کشیدین خیلی مشکل است . دیگر اینکه فرانت‌پیج با CSS رابطه خوبی نداره و مدیریت CSS های ساخته شده در صفحات بسیار مشکل است. همچنین فرانت پیج کد های اضافی بسیاری رو در داخل html شما می گنجاند که باعث سنگین شدن و ناخوانا شدن کدها و صفحات طراحی شده میشه.

جهت فارسی نویسی در فرانت پیج کافیه علامت Right-to-Left رو از بالای تولبار انتخاب کنید و شروع کنید به فارسی نوشتن.  
Dreamweaver (رویاباف) در حال حاضر پیشرفته ترین محیط طراحی Layout صفحات وب است . این برنامه که محصول شرکت ادوبی است پیشرفته ترین ابزار های مدیریت CSS در صفحات را داراست. همچنین تگ های زبان های اسکریپتی ASP و PHP و JSP وASP.NET را شناخته و امکان insert کردن آنها را در برنامه براحتی امکان پذیر کرده است.
جهت فارسی نویسی در دریم ویور باید خاصیت Dir=rtl را به تگ دربرگیرنده متن فارسی اضافه کنید و Encoding صفحه را هم به UTF-8 تنظیم کنید.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

طراحی سایت داینامیک در دریم ویور

 برای اینکه دریم ویور با زدن کلید F12 صفحات ASP و مانند آنرا بصورت داینامیک لود کند باید فایل های سایت خود را در یک پوشه ریخته باشید و بعد در IIS یک دایرکتوری مجازی با آدرسی که فایل ها در آن است بسازید .

ساخت دایرکتوری مجازی :
وارد کنترل پنل شده و سپس وارد Administrative Tools شوید. Internet Information Services   را باز کنید .در سمت چپ پنجره ای که باز میشود نام کامپیوتر شما را نوشته و جلوی آن local computer نوشته شده .+ بعلاوه کنارش را بزنید تا باز شود و سپس web sites را باز کنید و روی default web site کلیک کنید . حال به منوی ACTION بروید و از زیرمنوی NEW باید Virtual Directory را بزنید . با زدن ای گزینه مراحل ساخت دایرکتوری مجازی باز میشود . در بخش Alias نامی را بعنوان نام مجازی آن انتخاب کنید . در صفحه بعدی از شما Directory میخواهد . با زدن browse  یک پوشه را انتخاب کنید .در صفحه بعدی 5 گزینه است که اجازه های دسترسی را باید معین کنید .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

انتخاب منابع در ماکروسافت پراجکت تحت سرور

 

منابع جز اصلی هر برنامه‌ زمانبندی می‌باشد . چنانچه پروژه‌ای دارای منابع باشد ولی منایع به پروژه تخصیص داده نشود برنامه زمانبندی دارای جامعیت کامل نمی‌باشد و اطلاعاتی که از پروژه بدست می‌‌آید کامل و دقیق نمی‌باشد. در سرور استفاده از منابع با حالت معمول تخصیص منابع در MSP متفاوت می‌باشد . در سرور به دلیل اینکه منابع توسط Administrator تعریف شده است مدیران پروژه موظف هستند از استخر منابع سازمانی ، منابع مورد نیاز خود را انتخاب نموده و سپس آنها را به فعالیت‌های پروژه خود تخصیص دهند.در ذیل مراحل انتخاب منابع در ماکروسافت پراجکت تحت سرور را دنبال کنید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

معرفی دو نرم افزار کنترل پروژه

نرم افزارهایی كه در دنیا با آنها امورات برنامه ریزی و كنترل پروژه می چرخد بسیارند ولی در ایران عمدتاً دو نرم افزار پریماورا و مایكروسافت پروجكت در پروژه ها (بسته به بزرگی و كوچكی آنها) بكار می روند

۱) (Primavera Project Planner ( P۳

این نرم افزار كاملترین و قدرتمندترین ابزار مدیریت پروژه در جهان شناخته شده است. P۳ قادر است پروژه های تا سقف ۱۰۰۰۰۰ فعالیت را به همراه منابع بامحدودیت سازماندهی کند .به كمك ابزار های انعطاف پذیر ‍‍P۳ از قبیل ۲۴ كد فعالیت، ۱۶ كد بخشهای اطلاعاتی دلخواه، ۱۰ كد پروژه، ۱۹مرحله مرتب سازی داده ها و ۲۸ مرحله فیلتر به همراه ۳۱ تقویم برای برنامه ریزی فعالیتها می توان اطلاعات پروژه را در قالبهای گوناگون دسته بندی و تجزیه وتحلیل كرد. این نرم افزار برای مدیران پروژه توسط طراحانی كه خود مدیر پروژه بوده اند، تهیه شده است.

به كمك P۳‌ می توانید شبكه فعالیتها را سریعاً در قالب گرافیكی تهیه كنید و همچنین امكان انتخاب نوع فعالیت را به شما میدهد.

P ۳ سازمان دهی اطلاعات پروژه را آسان نموده است و می تواند شرایط مورد نظر شما را به فعالیتها تحویل كند.

Version جدید P۳ تحت عنوان P۳e كه مخفف Primavera Project Planner Enterprise می باشد به بازار آمده كه به شكل ساختاری با ویرایش گذشته ان متفاوت است . با توجه به آنكه كمپانی پریماورا تمامی پشتیبانی های خود را از ویرایش قبلی این نرم افزار برداشته است ؛بزودی P۳e كاملاً جای P۳ را خواهد گرفت.

پس جماعت Planner بشتابید برای یادگیری P۳e .

 در سایت اینترنتی آن می توانید مطالب متنوع و جدیدی پیرامون این نرم افزار و سایر محصولات شركت Primavera مربوط به مدیریت پروژه بیابید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

بازی مخفی شده در Dreamweaver

Dreamweaver نرم‌افزاری پیشرفته جهت طراحی و ساخت صفحات وب به زبان HTML به ساده‌ترین شکل ممکن است که کار با این زبان را بسیار راحت می‌کند

در صورتی که با علم طراحی صفحات وب آشنایی داشته باشید حتمأ نرم‌افزار Adobe Dreamweaver را می‌شناسید. این نرم‌افزار قدیمی که اولین نسخه آن در سال 1997 توسط شرکت Macromedia تولید شد، بعدها در سال 2005 امتیاز توسعه آن به شرکت Adobe واگذار گردید.

Dreamweaver نرم‌افزاری پیشرفته جهت طراحی و ساخت صفحات وب به زبان HTML به ساده‌ترین شکل ممکن است که کار با این زبان را بسیار راحت می‌کند. اگر مایل هستید در مورد این نرم افزار اطلاعات بیشتری بدست آورید به مقاله "نرم افزار خیالباف" مراجعه فرمایید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

آموزش نصب فروم PHPbb 3

قدم اول ، آپلود فایلها : تمام فایل های phpbb را روی ریشه سایت آپلود کنید. وارد آدرس سایت خود شوید . صفحه نصب phpbb روی سایت دیده میشود .

ساخت بانک mySQL سایت : حالا وارد پنل سرور سایت خود شوید و یک بانک MySQL مثلا بنام mybank و یک username و password برای بانک خود بسازید و یوزر ساخته شده را به بانک خود وصل کنید .
توجه کنید که در کنترل پنل سرور هایی که از Cpanel استفاده میکنند وقتی شما نام کاربری تان برای ورود به پنل مثلا farinsoft  باشد و نام بانک خود را mybank بگذارید در نهایت نام بانک شما بصورت farinsoft_mybank میشود . همچنین نام کاربری شما نیزfarinsoft_username  میشود .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

آموزش XML

XML برای شرح و بيان اطلاعات طراحی شده است .
HTML برای نمايش اطلاعات و برای تمركز روی چگونگی ديده شدن اطلاعات طراحی شده است .

قبل از ادامه اين بحث، شما بايد مقداری درك پايه ای از موارد زير داشته باشيد :
WWW و HTML اساس ساخت صفحات وب
زبانهای اسكريپت وب مانند JavaScript , VBScript

تفاوت اصلی بين XML و HTML
XML برای حمل اطلاعات طراحی شده است .
XML يك جايگزين برای HTML نيست .
XML و HTML برای هدفهای مختلفی طراحی شده اند .
HTML برای نمايش اطلاعات و XML برای شرح و حمل و نقل اطلاعات است .

XML كاری انجام نميدهد !
شايد اين موضوع برای درك كردن كمی مشكل باشد، اما XML كاری انجام نميدهد. XML ساخته نشده تا كاری انجام دهد . XML به عنوان يك راه برای سازماندهی كردن، ذخيره كردن و فرستادن اطلاعات ساخته شده است. مثال زير يك يادداشت از Jani به Tove است كه در ساختار XML ذخيره شده است :

مثال 1 - note.xml


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

مقایسه ColdFusion و ASP

ASP بر مبنای ISAPI بنا شده است . ASP یک DLL است بنام ASP.DLL که معمولا در دایرکتوری های سیستمی ویندوز یافت میشود . IIS فایل های ASP را به ASP.DLL راهنمایی میکند ، در اینجا موتور ASP فایل ها را پردازش میکند و سپس نتایج را برای کلاینت میفرستد. کلدفیوژن از پسوند CFM استفاده میکند . iis ازین پسوند برای تعیین مسیر درخواست هاو راهنمایی آنها به کلدفیوژن توسط ارتباط دهنده  ISAPI استفاده می کند.

ASP بر مبنای ISAPI بنا شده است . ASP یک DLL است بنام ASP.DLL که معمولا در دایرکتوری های سیستمی ویندوز یافت میشود . IIS فایل های ASP را به ASP.DLL راهنمایی میکند ، در اینجا موتور ASP فایل ها را پردازش میکند و سپس نتایج را برای کلاینت میفرستد. کلدفیوژن از پسوند CFM استفاده میکند . iis ازین پسوند برای تعیین مسیر درخواست هاو راهنمایی آنها به کلدفیوژن توسط ارتباط دهنده  ISAPI استفاده میکند.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

RFID چه هست و چه نیست؟!

سرعت پیشرفت فناوری هر روز بیش تر از روز قبل می شود و این سرعت، گاهی چنان است که ما نیز از آن عقب می مانیم و هنوز با کاربری فناوری جدیدی خوب آشنا نشده ایم که با فناوری جدیدتری روبه رو می شویم.
سرعت پیشرفت فناوری هر روز بیش تر از روز قبل می شود و این سرعت، گاهی چنان است که ما نیز از آن عقب می مانیم و هنوز با کاربری فناوری جدیدی خوب آشنا نشده ایم که با فناوری جدیدتری روبه رو می شویم. در عصر سرعت، انسان به محصولات و فناوری هایی نیاز دارد که او را در انجام کارهایش با دقت و سرعت و بهره وری بیش تری یاری کنند و یکی از آنها RFID است.

RFID از فناوری هایی است که سال هاست بشر آن را به خدمت گرفته، اما توجه چندانی به آن نداشته است و در واقع چیز چندان جدیدی نیست. برای توضیح عملکرد آن می توانید فروشگاه بزرگی را در نظر بگیرید که با هزاران نوع کالای مختلف سروکار دارد و به راحتی می تواند ورود و خروج اجناس خود را تنها با نصب یک تراشه کوچک و ساده روی آنها کنترل کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

حل پیغام خطای There is no public key available for the following key IDs

هر از گاهی وقتی قصد بروز رسانی یا نصب بسته ای جدید در دبین یا اوبونتو رو دارید با پیغام خطایی همانند زیر مواجه خواهید شد :

PersianAdmins:# apt-get update
Get:1 http://http.us.debian.org stable Release.gpg [386B]
Get:2 http://http.us.debian.org stable Release [63.2kB]
Ign http://http.us.debian.org stable/main Packages/DiffIndex
Ign http://http.us.debian.org stable/contrib Packages/DiffIndex
Ign http://http.us.debian.org stable/non-free Packages/DiffIndex
Get:3 http://http.us.debian.org stable/main Packages [5295kB]
Get:4 http://http.us.debian.org stable/contrib Packages [76.1kB]
Get:5 http://http.us.debian.org stable/non-free Packages [100kB]


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

آموزش تصویری Microsoft DNS Cache

همانطور که میدانید اکثر ISP ها درگیر مشکلات ناشی از پهنای باند کم می باشندکه با داشتن یک عدد DNS Cache می توانیم در ترافیک مربوط به Resolve آدرسها صرفه جویی کرده و شاهد افزایش محسوس سرعت باز شدن صفحات وب باشیم.
DNS Cache بدین ترتیب عمل می نماید که آدرسهای IP و DNS درخواست شده را در حافظه خود ذخیره نموده و در صورت درخواست کلاینت به وی ارائه می دهد. بنابراین نیازی به جستجو در اینترنت برای آن آدرس نیست.

مختصری درباره DNS:
DNS یا Domain Name System از پر کاربرد ترین سرویسهای اینترنت است. تمامی شبکه های Internetwork بر پایه IP بنا شده اند. همانطور که مطلعید IP ها از 4 عدد 8 بیتی تشکیل شده اند که به خاطر سپردن آنها قدری دشوار است.
به عنوان مثال فرض کنید مجبور خواهید بود برای هر وبسایت یک عدد طولانی را حفظ نمائید. برای حل این مشکل ما از DNS استفاده مینمائیم. کار DNS تبدیل اسمهای آسان و قابل حفظ کردن به IP های دشوار است.
DNS چگونه کار میکند؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ساعت   توسط S.A.H  | 

مطالب قدیمی‌تر